MİMARLIK VE KENT FİLMLERİ FESTİVALİ

VIII. İSTANBUL ULUSLARARASI MİMARLIK VE KENT FİLMLERİ FESTİVALİ 13 – 18 Ekim 2014

Amaç:
Mimarlar Odası kurulduğu 1954 yılından günümüze, mimarlık kültürünün gelişmesi, tarihi mirasın korunması ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için toplum yararına yoğun bir çalışma sürdürmektedir. Bu çalışmalara yeni bir boyut kazandırmak amacı ile 2007 yılından bu yana, “İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali” adı altında bir organizasyonu yaşama geçirmiştir. Etkinliğe, başta mimarlar olmak üzere, bu alana ilgi duyan her kesimin aktif olarak katılımının sağlanması hedeflenmektedir.

Bu festival, tüm dünyada, her yıl ekim ayının ilk pazartesi günü, Uluslararası Mimarlar Birliği’nin (UIA) üyesi 1.400.000 mimar tarafından aynı anda kutlanan  “Dünya Mimarlık Günü” nedeniyle Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nce gerçekleştirilen “Mimarlık ve Kent Şenliği” etkinlikleri kapsamında programlanmaktadır.


Festival, “mimarlık ve kent” odağında üretilmiş filmleri desteklemeyi, yeni yapımları özendirmeyi, beğeni kazanmış filmleri seyirci ile buluşturmanın yanı sıra konuyla ilgili mimar, yönetmen ve uzmanların etkinlik kapsamında İstanbul’da buluşmalarına ortam hazırlayarak ülkemizi ve mimarlık ortamımızı geniş kesimlere tanıtmayı öngörmektedir.

“İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali” kapsamında uluslararası kategoride bir yarışma düzenlenmekte ve ödüller verilmektedir.

Mimarlar Odası, Cumhuriyet, Demokrasi ve Emek tarihimizin önemli kamusal alanlarından biri olan Taksim Meydanı’nın meydan özelliğinin ortadan kaldırılarak, Gezi Parkı’na AVM yapılmasına ve ortak belleğimizi yok etme girişimine karşı mücadele eden Taksim Dayanışması Sekreterliğini üstlenen meslek odalarından birisi olarak, Gezi Direnişi’ nin birinci yılında yapılacak bu festivali, bu direniş sırasında kaybettiğimiz ülkemizin güzel insanlarına ve tüm direnenlere adama kararı almıştır.

ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Bu Yazıyı Paylaş!